Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Suwałki

Kluby

KLUB POLUJĄCYCH DIAN

W dniach 20 – 22 kwietnia 2018 r. odbyły się w Giżycku ogólnopolskie warsztaty łowieckie pt. „Diana po polowaniu”. Celem warsztatów było przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności Paniom polującym w zakresie edukacji ekologicznej z elementami psychologii i pedagogiki oraz strzelectwa myśliwskiego. Program warsztatów był bardzo bogaty i różnorodny. Podczas wykładów, prezentacji i zajęć praktycznych, był czas na dyskusję, również na temat roli Dian w kształtowaniu właściwego wizerunku myśliwego i aktualnych problemów polskiego łowiectwa. Spotkaniu przewodniczyła poseł na Sejm RP, Pani Urszula Pasławska, bardzo aktywna Diana i zatroskana o Polski Związek Łowiecki. Podczas warsztatów w Giżycku odznaczona została odznaczeniem regionalnym „Za Zasługi dla Łowiectwa” nadana przez Okręgową Radę Łowiecką.

W zarządzie Okręgowym PZŁ Suwałki jest 41 Kół Łowieckich, w których polują 54 panie. 10 maja 2015 w Doliwach w domku myśliwskim “Sarnówka”, dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego Sarna w Olecku, odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dian polujących okręgu suwalskiego. Uczestniczki spotkania zostały przywitane przez Burmistrza Olecka, jednocześnie Prezesa Koła Łowieckiego “Sarna” w Olecku i gospodarza “Sarnówki” – Wacława Olszewskiego oraz Prezesa Koła Łowieckiego “Dzik” w Olecku, jednocześnie przedstawiciela Zarządu Okręgowego PZŁ w Suwałkach Jarosława Kowalewskiego. Panowie pokrótce przedstawili jaka jest historia powstania Kół Łowieckich “Sarna” oraz “Dzik”. Przybliżyli również specyfikę gospodarki łowieckiej na ich terenach. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń z łowiska. Diany mogły pochwalić się swoimi sukcesami, ale również i ciekawymi historiami z polowań. Okazało się, że wśród polujących kobiet jest wiele Pań z długoletnim stażem, a swoją pasję przekazują swoim dzieciom. W trakcie spotkania zawiązany został KLUB POLUJĄCYCH DIAN OKRĘGU SUWALSKIEGO. Spotkaniu przewodniczyła Ewa Piątkowska-Klimaszewska.

Jednocześnie spośród uczestniczek powołano osoby reprezentujące Klub: Ewę Piątkowską-Klimaszewską, Małgorzatę Truchan i Janinę Ząbkiewicz. Do celów i zadań Klubu Dian zostały zapisane przede wszystkim integrowanie środowiska polujących kobiet oraz aktywna obecność w działaniach na rzecz promowania kultury, etyki łowieckiej oraz akcje edukacyjne prowadzone dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dodatkowo celem Klubu jest propagowanie pasji łowieckiej oraz wiedzy o środowisku naturalnym w społeczeństwie i pokazywanie czym jest gospodarka łowiecka. Członkinie Dian czynnie będą uczestniczyć we wszelkich wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Suwałkach.

Aby podnieść umiejętności strzeleckie, organizowane będą treningi strzeleckie. Dopełnieniem integracji środowiska kobiet polujących będą organizowane polowania zbiorowe, ale również spotkania z żonami myśliwych. W spotkaniu wzięło udział 19 Pań, a pierwszym wydarzeniem, podczas którego Klub Dian pokaże swoją aktywność będzie X Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej w Węgorzewie.

W dniu 1 lipca 2017 r.  podczas Festiwalu Kultury łowieckiej w Węgorzewie przy współpracy zarządu Okręgowego i Kół Łowieckich z Węgorzewa, Klub Dian przy Zarządzie Okręgowym w Suwałkach zorganizował stoisko edukacyjne . Stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i rodziców ,oferowaliśmy wiele gier i zabaw edukacyjnych podczas których dzieci mogły poznawać gatunki zwierząt zamieszkujące nasze lasy i ich zwyczaje. Klub Dian zaprezentował tez pokaz mody. Ubrania jakie prezentowaliśmy pochodziły z najnowszej kolekcji Firmy Tagart.
 
 

W dniu 4 lipca 2015 r. na X Festiwalu Kultury Łowieckiej w Węgorzewie, na specjalnie zorganizowanym stoisku (pod dużym białym namiotem) gromadziły się dzieci w towarzystwie swoich rodziców, aby wziąć udział w konkursach i zabawach o tematyce przyrodniczej. Konkursy prowadzone były przez Panią Ewę Piątkowską-Klimaszewską i Janinę Ząbkiewicz z Klubu Polujących Dian, dodatkowo pomagała im w tym też Pani Agata Gilon. Niemal wszystkie dzieci odwiedzające to stoisko otrzymały słodycze, książeczki i kolorowanki.

Podczas Myśliwskich Smaków tez nas nie zabrakło Klub Kobiet polujących przy Zarządzie Okręgowym w Suwałkach razem z Klubem Dian przy zarządzie Głównym zorganizowały gry i zabawy które wśród dzieci cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W dniu 4 czerwca 2015 r. odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka podczas którego Klub Dian PZŁ przy Zarządzie Okręgowym w Suwałkach, przez wiece godzin oferowało gry i zabawy o tematyce leśnej. Taka nauka zawsze może iść w las. Stoisko cieszyło się dużym powodzeniem.