Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Suwałki

Sygnalistyka

SYGNAŁY I MUZYKA MYŚLIWSKA

Już w czasach prehistorycznych ludzie podczas polowań w celu porozumiewania się stosowali różnego rodzaju nawoływania i używali do tego celu prostych gwizdków z kości. Z biegiem czasu usprawniano sposoby polowania i stąd też zaistniała potrzeba porozumiewania się na coraz dalsze odległości. Jeszcze w starożytności odkryto możliwości instrumentów wykonywanych z różnych naturalnych surowców. Wykonywano je z rogów zwierzęcych-bałowu, barana, wołu, kości słoniowej, drewna, a w czasach późniejszych także z metalu. W swojej pierwotnej formie róg służył celom zarówno myśliwskim, jak też wojennym i pasterskim. W czasach nowożytnych w Europie róg rozpowszechnił się w epoce wędrówki ludów jako instrument bez ustnika. Posiadał on rurę o lekko wygiętym lub półksiężycowatym, a niekiedy nawet okrągłym kształcie. Można na nim było wydobyć zaledwie jeden lub kilka dźwięków naturalnych. W średniowieczu np. róg taki był nieodzowną częścią ekwipunku każdego rycerza. Począwszy od XIV wieku zaczęto budować rogi myśliwskie z metalu o długiej, cienkiej i ślimakowato wygiętej rurze. Wydobywano z nich coraz to większą ilość dźwięków naturalnych.’Około XVII wieku we Francji dokonano znacznego udoskonalenia rogu myśliwskiego.

Obecnie najbardziej praktycznym rogiem myśliwskim używanym w całej Europie jest Róg Pless, dzięki małym rozmiarom i dobremu brzmieniu cieszy się dużą popularnością i uważany jest za podstawowy instrument myśliwski. Jego nazwa pochodzi od księcia Pszczyny (Furst-Pless) Jana Henryka XI (Hans Heinrich XI), który przyczynił się (głównie w latach 1878-1910) między innymi do wielokrotnego wydawania drukiem nut sygnałów myśliwskich.

Inną odmianą rogu myśliwskiego, stosowaną po dziś dzień w sygnalistyce i muzyce myśliwskiej jest tzw. Róg Par force. Nazwa tego rogu pochodzi od organizowanych we Francji i Anglii polowań typu Par force, czyli polowań konnych (zwykle na jelenie i lisy) z psami. Współczesną formą tych polowań w Polsce jest bieg myśliwski, pogoń za lisem, którego symbolizuje już tylko kita (najczęściej lisa) przypięta na ramieniu jednego z jeźdźców. Można przypuszczać, że rogi te były stosowane na książęcych i dworskich polowaniach, również w Polsce zwłaszcza w XVIII wieku, zgodnie z panującą wówczas modąna tzw. francuszczyznę. Dzisiaj używane są do gry artystycznej muzyki myśliwskiej.

Jak już wspomniano, sygnały myśliwskie były grywane przede wszystkim podczas polowań zbiorowych organizowanych na terenie dawnych posiadłości ziemskich. Stąd też znali je przede wszystkim myśliwi i osoby obsługujące polowania lub uczestniczące w nich na zasadzie osób towarzyszących. W polsce po ustaniu działań wojennych sygnalistyka myśliwska uległa zapomnieniu. Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych środowisko działaczy myśliwskich z Poznania, a wśród nich między innymi śp. Wacław Lesiński, wydali drukiem nuty podstawowych sygnałów myśliwskich w opracowaniu pt: “Ognisko Trębaczy”,które to w praktyce bardzo skrzętnie wykorzystał śp. mgr inż. Czesław Sielicki.

Początkowo organizował on naukę gry sygnałów w Technikum Leśnym w Goraju. Następnie, po utworzeniu Technikum Leśnego w Tucholi (jako jeden z jego twórców i późniejszy wice dyrektor), w szkole tej na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych utworzył pierwsze zespoły sygnalistów. W początkach latach siedemdziesiątych szkoła szczyciła się już około 50-cioma sygnalistami, grającymi w trzech niezależnych zespołach. Poza praktyczną grą podczas różnego rodzaju polowań, uczniowie koncertowali także w trakcie innych, niejednokrotnie znaczących, imprez łowieckich i państwowych, np. centralne dożynki w Warszawie, międzynarodowe wystawy psów rasowych w Poznaniu, kongres C. l.C. w Warszawie, krajowe i wojewódzkie konkursy kynologiczne, itp. W międzyczasie, na wzór Goraja i Tucholi, zaczęto organizować podobną działalność w innych technikach leśnych, np.: Białowieża, Biłgoraj, Brynek, Lesko, Tułowice, Rogoziniec, Stary Sącz, Warcino, Zagnańsk, itd. W efekcie tej działalności coraz większa ilość absolwentów średnich szkół leśnych trafiała i trafia do pracy w terenie lub na wyższe uczelnie, a z nimi również nauka gry na sygnałówkach -rogach myśliwskich. Stąd też między innymi w następnym okresie czasu zaczęły powstawać kolejne zespoły, np. w Akademii Rolniczej w Poznaniu, SGGW w Warszawie, przy wojewódzkich – obecnie okręgowych zarządach PZŁ, nadleśnictwach, kołach łowieckich, a także wśród rodzin myśliwskich.

Na mocy uchwały Naczelnej Rady Łowieckiejw 1995 roku zostaje powołany Krajowy Klub Sygnalistów Polskiego Związku Łowieckiego, który zrzesza aktualnie około 250 członków, najwytrawniejszych sygnalistów, spośród około 1000 osób grających w Polsce na rogach. Klub ten, za stały element swojej pracy przyjął organizację konkursów regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Sztandarową imprezą jest Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich “O Róg Wojskiego”, który odbywa się nieprzerwanie od 1996 roku i stanowi także jednąz części składowych aktualnego festiwalu. Zasadąjest, że konkurs ten odbywa się corocznie w innym regionie kraju, propagując tradycje łowieckie oraz zachęcając do nauki gry na rogu i do tworzenia nowych zespołów sygnalistów.

Róg francuski

Instrument stosunkowo mało znany w Polsce, pochodzi z Francji, znany był już w połowie XVII i XVIII w. Powstanie i jego upowszechnienie to zasługa Wielkiego Łowczego na dworze Ludwika XV – Markiza Antoine d’Dompierre. Jest to instrument naturalny, wykonany z bardzo cienkiej mosiężnej blachy. Wydobywający się dźwięk jest bardzo głośny i brzęczący, dobrze słyszany nawet na odległość 1 km. Przy cichym graniu tzw. radoux, jego brzmienie jest łagodne i bardzo przyjemne dla ucha. Cechą charakterystyczną jest to, że trębacze grają zawsze stając tyłem do słuchaczy. W naszym kraju jedynym znanym zespołem grającym na tego typu instrumentach jest Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej “Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie pod kierunkiem Henryka Mąki. W dniu 30 listopada 2013 r. zespół koncertował podczas uroczystości 90-lecia PZŁ, które odbyły się w Suwałkach.

 

 

Echo Puszczy Augustowskiej

Pierwszy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich udało się zorganizować w Augustowie 30 czerwca 2001 roku, w dniu otwarcia Wystawy Łowieckiej. Przesłuchania konkursowe 17 uczestników i trzech zespołów odbyły się w Szkole Muzycznej, mieszczącej się w zabytkowej augustowskiej Starej Poczcie. Od tego czasu konkurs pod nazwą „Echo Puszczy Augustowskiej” organizowano rokrocznie zawsze w ostatnią sobotę czerwca, w czasie rozpoczynającego się sezonu turystycznego na Ziemi Augustowskiej. Bardzo ważnym akcentem kończącym spotkanie sygnalistów był wieczorny rejs statkiem po jeziorach augustowskich, przeciągający się do późnych godzin nocnych, z udziałem zaproszonych gości i osób towarzyszących. Na trasie rejsu w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II upamiętniającym ostatni jego pobyt sygnaliści grają nastrojową Barkę i składają wiązankę kwiatów.

W dotychczasowych dziewięciu konkursach uczestniczyło wielu sygnalistów i zespołów wykazujących najwyższy poziom muzyczny, część z nich jest laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”. Od 2003 roku zwycięzcy augustowskiego konkursu w klasyfikacji indywidualnej, jak i zespołowej zdobywają główne trofeum – Statuetkę dębu.

Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej” wpisał się na stałe w kalendarz krajowy imprez muzyki myśliwskiej i przyczynił się w jej upowszechnienie w  północno-wschodniej Polsce. Granie na rogu myśliwskim staje się coraz bardziej popularne. Sygnały myśliwskie odgrywane są przy różnych okazjach, na konkursach kynologicznych i zawodach strzeleckich, podczas uroczystości jubileuszowych i świętowań hubertowskich, a dźwięki rogu myśliwskiego w czasie polowań nie tylko usprawniają ich prowadzenie, ale także przywracają  urok dawnych wielkich łowów.

 

Laureaci Regionalnego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej”

Indywidualnie:
29 czerwca 2002Przemysław Rutkowski
28 czerwca 2003Adam Jażdżewski
26 czerwca 2004 Tomasz Huszcza
25 czerwca 2005 Adam Jażdżewski
1 lipca 2006 Gabriela Kaźmierczak
23 czerwca 2007Gabriela Kaźmierczak
29 czerwca 2008 Karol Kroskowski
27 czerwca 2009 Adam Jażdżewski
26 czerwca 2010 Adam Jażdżewski
25 czerwca 2011 Adam Jażdżewski
30 czerwca 2012 Adam Jażdżewski
29 czerwca 2013 Adam Jażdżewski
27 czerwca 2015Kamila Sońta
24 czerwca 2017Tadeusz Piankowski
30 czerwca 2018Adam Jażdżewski

 

Zespołowo:
30 czerwca 2001ZSM przy Technikum Leśnym w Białowieży
29 czerwca 2002ZSM „Szum Puszczy”
28 czerwca 2003ZSM „AKTEON” przy SGGW w Warszawie
26 czerwca 2004ZSM „AKTEON” przy SGGW w Warszawie
25 czerwca 2005 ZSM Galindowe Rogi z Nadleśnictwa Maskulińskie
1 lipca 2006ZSM „AKTEON” przy SGGW w Warszawie
23 czerwca 2007ZSM Bielik przy Nadleśnictwie Spychowo
29 czerwca 2008ZSM Bielik przy Nadleśnictwie Spychowo
27 czerwca 2009ZSM Bielik przy Nadleśnictwie Spychowo
26 czerwca 2010ZSM Bielik przy Nadleśnictwie Spychowo
 25 czerwca 2011ZSM Bielik przy Nadleśnictwie Spychowo
30 czerwca 2012ZSM Leśna Brać przy Nadleśnictwie Strzałowo i Spychowo
29 czerwca 2013ZSM Leśna Brać przy Nadleśnictwie Strzałowo i Spychowo
27 czerwca 2015ZTM VentBand
24 czerwca 2017ZTM Sztabinki
30 czerwca 2018ZSM LEŚNA BRAĆ

W dniu 3 lipca 2021r. odbyła się XX jubileuszowa edycja Regionalnego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej”. Tegoroczny konkurs został objęty honorowym patronatem burmistrza Augustowa. Uroczystego otwarcia dokonał Łowczy Okręgowy Wojciech Zaniewski, witając wszystkich uczestników konkursu oraz zgromadzonych gości. W przesłuchaniach wzięło udział 25 solistów oraz 6 zespołów, w tym sygnaliści z Litwy. Przebieg konkursu oraz zasady oceniania uczestników przedstawił sędzia główny Kolega Michał Wojtyła. W skład jury weszli jeszcze Kolega Radosław Kornas oraz Kolega Tomasz Huszcza. Przesłuchania trwały do wczesnych godzin popołudniowych. W tym samym czasie w centrum Augustowa zastał ustawiony namiot Polskiego Związku Łowieckiego, w którym prowadzone były zajęcia edukacyjne dla z niespodziankami dla najmłodszych. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz przedstawienie wyników odbyło się na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie. Pamiątkowe dyplomy oraz statuetki wręczyli uczestnikom Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk oraz Łowczy Okręgowy. W kategorii solistów w najwyższej klasie A zwyciężyła Lori McLane, która otrzymała najważniejszą nagrodę, tj. statuetkę dębu. W kategorii zespołów w klasie G, kolejny raz wygrał działający przy Nadleśnictwie Maskulińskie zespół „Galindowe Rogi”, który również otrzymał pamiątkową statuetkę. Łowczy Okręgowy podziękował Burmistrzowi Augustowa oraz Zarządom Kół za pomoc przy organizacji konkursu sygnalistów. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert zwycięskiego zespołu, który dodatkowo obchodzi jubileusz XX-lecia działalności. Tradycyjnie konkurs zakończył wspólny rejs statkiem uczestników i organizatorów po augustowskich jeziorach, w trakcie którego zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Sanktuarium w Studzienicznej.

W XIX Regionalnym Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej”, który odbył się 29 czerwca 2019 r. W Augustowskim Centrum Edukacyjnym uczestniczyło 23 solistów i 9 zespołów muzyki myśliwskiej, w tym goście z Litwy. Po odegraniu sygnału „Powitania” i „Darz Bór” oficjalnego otwarcia Konkursu dokonali Jerzy Zinkiewicz i Jan Goździewski. Chwilą ciszy sygnaliści uczcili pamięć niedawno zmarłego Andrzeja Niedźwiedzia, który od 2000 roku , czyli od początku przewodniczył jury konkursowemu augustowskim konkursom. W tegorocznym Konkursie przewodnictwo jury powierzono Michałowi Wojtyle z Kwidzyna przy wsparciu 2-ch jurorów Radosława Kornasa i Tomasza Huszczy. Przesłuchania solistów i zespołów trwały do godzin południowych, a po zsumowaniu wyników i ustaleniu kolejności lokat w auli Augustowskiego Centrum Edukacyjnego dokonano uroczystego podsumowania Konkursu. Zwycięzcą w klasyfikacji solistów w najwyższej klasie A został już po raz trzeci Adam Jażdzewski z Nadleśnictwa Spychowo i to jemu łowczy okręgowy Jan Goździewski wręczył główne trofeum Statuetka Dębu i przekazał gratulacje. Zespołowo, w klasie G pierwsze miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie. Statuetkę Dębu kierownikowi Zespołu Robertowi Wałuszko wraz z gratulacjami przekazał nadleśniczy Nadlesnictwa Augustów Wojciech Szostak. Pozostali soliści i zespoły, którzy w poszczególnych klasach zajęli od I do III miejsca otrzymali okolicznościowe statuetki. Wszyscy laureaci jeszcze raz tego dnia zaprezentowali się publiczności grając dowolny przez siebie wybrany sygnał bądź utwór muzyki myśliwskiej. Tradycyjnie już po zakończeniu Konkursu sygnaliści z myśliwymi augustowskich kół łowieckich przepłynęli statkiem Żeglugi Augustowskiej do Studzienicznej, tam na półwyspie Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Studzieniczańskiej złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Dokładnie 20 lat temu 9 czerwca Papież odwiedził to miejsce i jak sam powiedział „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. Przed Mszą Świętą koncelebrowaną przez kustosza Sanktuarium kapelana leśników i myśliwych ks. kon. dr Arkadiusza Pietuszewskiego Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hubertus” koncertował przed Kaplicą wykonując znane i lubiane utwory muzyki myśliwskiej i innych kompozytorów. Następnego dnia, w niedzielę w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie Zespół „Hubertus” pod kierunkiem Michała Wojtyły dał oprawę muzyczną niedzielnej Mszy Świętej w której uczestniczyło wielu augustowskich parafian i odwiedzających Augustów gości.

W tegorocznym Regionalnym Konkursie który odbył się w dniu 30 czerwca uczestniczyło 12 zespołów i 29 sygnalistów, w tym sygnaliści z Litwy. W imieniu władz okręgowych powitania gości i uczestników Konkursu dokonał Jerzy Zienkiewicz i to on był prowadzącym dalszej jego części. Oficjalnego otwarcia Konkursu dokonał Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik wspólnie z Katarzyną Sikorą dyrektorem biura Zarządu Głównego PZŁ. Przesłuchania trwały do godzin popołudniowych w auli Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, jury przewodniczył Andrzej Niedźwiedź. Zwycięzcom – w klasie A z wynikiem 281 pkt Adamowi Jeżdżewskiemu, w klasie G z wynikiem 283 pkt Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” z Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo wręczone zostały statuetki „Dębu” . Pozostałe wyniki konkursu zostały zamieszczone poniżej. Z uwagi ,że jest to rok jubileuszowy na statuetce zaakcentowano 95 – lecie PZŁ. Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu dyplomów, prezentacji laureatów zaproszeni goście i sygnaliści tradycyjnie już wypłynęli statkiem po jeziorach augustowskich. W Studzienicznej złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, a Karol Kroskowski tegoroczny też juror Konkursu zagrał na trąbce dobrze znaną „Barkę”. Po tym bardzo ważnym akcencie na półwyspie przed Kaplicą Matki Bożej Studzieniczańskiej rozpoczął się koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu ZSM Hubertus z Kwidzyna oraz Tauro Ragai z Wilna reprezentujący Litewski Związek Myśliwych i Wędkarzy. Następnie w Kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej rozpoczęła się Msza Św. której przewodniczył ks. dr Antoni Skowroński rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Oprawa muzyczną tej Myszy Świętej jak i Mszy świętej niedzielnej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie wykonana została przez Zespół Muzyki Myśliwskiej Hubertus z Kwidzynia.

XVII Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Echo Puszczy Augustowskiej odbył się w dniu 24 czerwca 2017r. w auli Augustowskiego Centrum Edukacji w Augustowie. Po wspólnym odegraniu powitania i oficjalnym otwarciu konkursu przez Łowczego Okręgowego PZŁ Jana Goździewskiego rozpoczęły się przesłuchania 27 sygnalistów i 7 zespołów. Jury przewodniczył Andrzej Niedźwiedz w asyście Michała Wojtyły i Karola Kroskowskiego. W ocenie jurorów poziom muzyczny solistów w klasie A jak i zespołów w klasie B był bardzo wysoki. Główne trofeum „Statuetkę dębu” wręczone zostało Tadeuszowi Piankowskiemu reprezentantowi ZSM „Jantar” RDLP Gdańsk za I- ą lokatę w klasie A z wynikiem 282 pkt i Zespołowi Trębaczy Myśliwskich „Sztabinki” pod kierownictwem Przemysława Pachuckiego za zajęcie I-go miejsca w klasie G z wynikiem 269 pkt. Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu pucharów i rozdaniu dyplomów tradycyjnie już niemal wszyscy uczestnicy wypłynęli statkiem Żeglugi Augustowskiej „Serwy” po jeziorach augustowskich. Po dopłynięciu do Studzienicznej delegacja złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II – Papieża, a duet trębaczy zagrał „Barkę”.

Tegoroczne przesłuchania konkursowe odbyły się jak w latach minionych w auli Augustowskiego Centrum Edukacji w Augustowie w dniu 27 czerwca 2015r. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Niedźwiedzia przesłuchali i ocenili zespoły oraz solistów. W Konkursie uczestniczył też Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Kowieńskiego na Litwie. Uroczystego podsumowania Konkursu, wręczenia nagród dokonano w Parku Miejskim na Rynku Zygmunta Augusta w centrum miasta. Zwycięzcą tegorocznego Konkursu w klasie A została Kamila Sońta a zespołowo zwyciężył przez nią prowadzony Zespół Trębaczy Myśliwskich Venator, który zamaskował się pod nazwą VentBand, zapytaliśmy dlaczego? Odpowiedź była krótka: “Kiedyś graliśmy wszyscy w “Venatorze”, dziś już jesteśmy absolwentami UP w Poznaiu i Venatora, jednak nasze serca zostały w Venatorze.” Wieczorem goście i koledzy myśliwi augustowskich kół łowieckich oraz uczestnicy Konkursu wypłynęli statkiem Żeglugi Augustowskiej “Serwy” po jeziorach augustowskich. Sygnaliści mieli również okazję uczestniczyć w oficjalnym odsłonięciu pomnika “Gołej Zośki”

28 czerwca 2014r. przesłuchania solistów i Zespołów Konkursu odbyły się w auli Augustowskiego Centrum Edukacji w Augustowie. Po wspólnym odegraniu powitania i oficjalnym otwarciu konkursu przez Łowczego Okręgowego PZŁ Jana Goździewskiego rozpoczęły się przesłuchania sygnalistów. Magiczne miejsce jakim jest Puszcza Augustowska zapewnia nie tylko rywalizację uczestników, ale przede wszystkim wspaniałą atmosferę.

Przesłuchania solistów i Zespołów Konkursu odbyły się w auli Augustowskiego Centrum Edukacji w Augustowie. Tradycyjnie juz po wspólnie odegranym „powitaniu” oficjalnego otwarcia Konkursu dokonał Jerzy Litwinienko v-ce prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Suwałkach. Do Konkursu zgłosiło swój wokal 7 zespołów i 27 sygnalistów, w tym Zespól Sygnalistów Myśliwskich reprejzentujacy Litewski Związek Myśliwych Sudowia z Mariampola. Przewodniczący Jury Piotr Grzywacz oceniając tegoroczny Konkurs podziwiał wysoki poziom muzyczny, a w szczególności jego zwyciezców. Uroczystego wręczenia nagród oraz koncert galowy odbył się tym razem w parku miejskim na Rynku Zygmunta Augusta. Burmistrz Augustowa Kazimierz Kozuchowski zabierając glos podkreślił z uznaniem nowa inicjatywę organizatorów tego Konkursu by najlepsze zespoły i sygnaliści myśliwscy mogli zaprezentować się przed szersza publicznością – mieszkańcami miasta oraz odwiedzającymi o tej porze roku Augustów. Główne trofeum „Statuetka dębu” wręczone zostało po raz kolejny Adamowi Jażdżewskiemu za I miejsce w klasie A z wynikiem 292 pkt oraz ZSM Leśna Brać przy Nadleśnictwie Spychowo i Strzałkowo w klasie G z wynikiem 285 pkt. W kategorii muzyki myśliwskiej- klasa MB I miejsce przyznano ZSM Związku Myśliwych Sudowia z Mariampola. Podczas koncertu galowego dokonano tez podsumowania Konkursu ekologicznego „Poznajmy sarnę”. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Koncert zakończyła swoim występem Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batuta Waldemara Borusiewicza Podobnie jak w latach minionych uczestnicy Konkursu w towarzystwie zaproszonych gości i myśliwych augustowskich kół łowieckich wybrali się na wieczorny rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej „Serwy” po jeziorach augustowskich i wspólne biesiadowanie, muzyka myśliwska i śpiewem. Ten wyjątkowy rejs zakończył się na krótko przed północą.

XI Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej” odbył się w dniu 25 czerwca 2011r. w Augustowskim Centrum Edukacji w Augustowie. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonał Jan Goździewski – Łowczy Okręgowy PZŁ w Suwałkach. W swoim wystąpieniu złożył gratulacje w imieniu wszystkich uczestników Konkursu Adamowi Jażdżewskiemu który jako stały uczestnik i zwycięzca augustowskich konkursów na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej „O Róg Wojskiego” w Brzegu nad Odrą zdobył tytuł Solowego Mistrza Polski 2011. Do udziału w Konkursie zgłosiło się 23 solistów i 4 zespoły w większości z naszego regionu Polski północno – wschodniej. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Niedźwiedzia po przesłuchaniach przedstawiła wyniki i podkreśliła wysoki poziom muzyczny tegorocznych zwycięzców. W klasie A I miejsce jako solista zajął Adam Jażdżewski ze Spychowa z wynikiem 299 pkt. Na bardzo wysokim poziomie okazał się tez występ Gabrieli Kaźmierczak ze Spychowa która zajęła II miejsce uzyskując 297pkt, tylko o 2 pkt mniej od wspomnianego zwycięzcy. W klasie G zwycięskim zespołem okazał się ZSM „Leśna Brać” przy Nadleśnictwie Spychowo i Strzałowo z wynikiem 277 pkt. Zdobywcy I miejsc otrzymali statuetki Dębu – główne trofeum Konkursu. Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu dyplomów i medali okolicznościowych tym razem uczestnicy nie wypłynęli statkiem po jeziorach augustowskich, a spotkali się nad Kanałem Augustowskim w Międzyszkolnym Ośrodku Sportu w Augustowie.

IX Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Echo Puszczy Augustowskiej odbył się w dniu 27 czerwca 2009 roku w Augustowskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Po wspólnym odegraniu powitania i oficjalnym otwarciu konkursu przez Łowczego Okręgowego PZŁ Jana Goździewskiego rozpoczęły się przesłuchania 18 solistów i 6-ciu zespołów. Jury przewodniczył Piotr Grzywacz w asyście Andrzeja Niedźwiedzia i Wiesława Opanowskiego. W ocenie jurorów poziom muzyczny solistów w klasie A jak i zespołów w klasie B był bardzo wysoki. Główne trofeum „Statuetkę dębu” wręczone zostało Adamowi Jażdżewskiemu za I- ą lokatę w klasie A z wynikiem 289 pkt i Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich “Bielik” przy Nadleśnictwie Spychowo za zajęcie I-go miejsca w klasie G z wynikiem 291 pkt. Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu pucharów i rozdaniu dyplomów tradycyjnie już niemal wszyscy uczestnicy wypłynęli statkiem Żeglugi Augustowskiej „Serwy” po jeziorach augustowskich. Po dopłynięciu do Studzienicznej delegacja sygnalistów złożyła wiązankę z żółto-białych lilii pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II a Piotr Grzywacz zagrał „Barkę”. Tym razem na wspólne ognisko statek popłynął na jezioro Białe i tam na jego brzegu wszyscy zasiedli przy ognisku. Rejs zakończył się około północy w porcie Żeglugi Augustowskiej. Przez cały ten czas pogoda była wyjątkowo sprzyjająca, było bardzo ciepło, bezwietrznie, dopiero wtedy gdy przyszło opuścić statek nadeszła burza i polało obficie z nieba.

Kolejny VIII Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej” odbył się w dniu 29 czerwca 2008r. w Augustowskim Centrum Edukacji w Augustowie. Jury Konkursu w składzie: Artur Kanawka – przewodniczący, Andrzej Niedźwiedź, Wiesław Opanowski przesłuchało i oceniło 23 solistów i 8 zespołów. Przesłuchania odbyły się w auli, tam też dokonano uroczystego podsumowania Konkursu i ogłoszono wyniki. Najważniejsze trofeum – tym razem nie statuetkę dębu, lecz statuetkę liścia dębu z umieszczonym rogiem myśliwskim otrzymał Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich „Bielik” przy Nadleśnictwie Spychowo. Statuetka została wręczona przez Burmistrza Augustowa Kazimierza Kożuchowskiego. Wśród solistów najlepszym okazał się Karol Kroskowski i to on również otrzymał zwycięską statuetkę. Należy przy tym zauważyć, że Karol Kroskowski zdobył też najwyższe „trofeum” Róg Wojskiego na XIII Konkursie Sygnalistów Myśliwskich o „Róg Wojskiego”, który odbył się w dniu 9 czerwca 2008r. w Warcinie. Później uczestnicy Konkursu i zaproszeni goście przepłynęli Statkiem Żeglugi Augustowskiej „Sajno” na wyspę w Studzienicznej. Tam zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i wysłuchano ujmującej „Barki” w wykonaniu tegorocznego laureata sygnalistki myśliwskiej Karola Kroskowskiego. Po Mszy Świętej z udziałem Sygnalistów w Kaplicy rejs statkiem kontynuowano do śluzy na Kanale Augustowskim w Słobodzie by późnym wieczorem zasiąść przy wspólnym ognisku. Rejs powrotny statkiem nastąpił tą samą trasą a uczestnicy opuścili statek już o porannym brzasku .

VII Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ,,Echo Puszczy Augustowskiej” odbył się w ostatnią sobotę czerwca 2007 roku w Augustowie na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Yacht Club Pacyfic byłe WDW. Jury Konkursu w składzie Józef Czerniak jako przewodniczący, Andrzej Niedźwiedź i Wiesław Opanowski przesłuchało 27 solistów i 8 zespołów we wszystkich klasach A,B,C,D,G,MB i MSH. Wyniki zostały ogłoszone w sali pałacowej Ośrodka Wypoczynkowego, gdzie zwycięzkie zesoły odegrały po wybranym przez siebie sygnale. Główną nagrodę “Statuetkę Dębu” wręczono tym razem Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich Bielik przy N-ctwie Spychowo, a indywidualnie poraz kolejny Gabrieli Kaźmerczak ze Spychowa. Następnie po ceremoni wręczenia nagród uczestnicy konkursu udali się nad brzeg jez. Białe gdzie reprezentacja sygnalistów przy fanfarze ”Echo” w wykonaniu tegorocznych laureatów konkursu ZSM Bielik złożyła wiązankę kwiatów na ,,Krześle Papieskim”. Po tym wzruszającym akcencie rozpoczął się długi rejs statkiem “Sajno” po jeziorach Białe i Studzieniczne. Po wpłynięciu do Augustowa uczestnicy udali się na tradycyjne wspólne ognisko.

VI Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ,,Echo Puszczy Augustowskiej” odbył się tym razem w pierwszą sobotę lipca 2006 roku w Augustowie na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Yacht Club Pacyfic byłe WDW. Jury Konkursu w składzie Andrzej Niedźwiedź jako przewodniczący, Artur Kanawka i Wiesław Opanowski przesłuchało 41 sygnalistów i 11 zespołów we wszystkich klasach od G do D i MB. Wyniki zostały ogłoszone w dość nietypowej scenerii nad brzegiem jez. Białe w tle pięknych, starych augustowskich sosen, ale przed ich ogłoszeniem przedstawiciele ,,Akteonu” z Warszawy przy sygnale Darz Bór w wykonaniu ZSM “Echo” z Warszawy złożyli wiązanki kwiatów na ,,Krześle Papieskim”.Główną nagrodę “Statuetkę Dębu” wręczono już po raz trzeci Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich z SGGW ,,Akteon” z Warszawy, a indywidualnie Gabrieli Kaźmierczak ze Spychowa.Kiedy słońce składało się ku zachodowi wszyscy uczestnicy Konkursu i zaproszeni goście Statkiem Serwy wypłynęli na jez. Białe, Studzieniczne i wpłynęli do Augustowa i powrócili na tradycyjne ognisko do Ośrodka. Był bardzo ciepły, bezwietrzny wieczór a sygnały myśliwskie niosły się daleko po okolicy i Augustowie.

Uchwycone w obiektywie…
(fot. Jan Goździewski)

Przesłuchanie, jeden z najmłodszych sygnalistów z Łomży
ZSM z Warszawy z chwila odegrania Darz Bór i złożone zostały kwiaty na “Krześle Papieskim”
Andrzej Niedźwiedź – przewodniczący jury ogłasza wyniki Konkursu
Gratulacje za zwycięstwo w klasie B dla Roberta Kopacza z N-ctwa Chotyłów
Sygnaliści Augustowscy
ZSM Rominta z Gołdapi
ZSM Akteon z SGGW Warszawa
Koncertowanie na statku Serwy

V Konkurs Sygnalistów Myśliwskich “Echo Puszczy Augustowskiej” odbył się w Augustowie tradycyjnie juz w ostatnia sobotę czerwca 2005r. Przesłuchania trwały od godzin porannych w pięknie położonym Ośrodku Wczasowym BEPiS nad jeziorem Necko w Augustowie. Jury po przewodnictwem Andrzeja Niedźwiedzia przesłuchiwało i oceniało sygnalistów i zespoły we wszystkich klasach. Statuetkę dębu za pierwsza lokatę w klasie A wręczona została Adamowi Jazdzewskiemu z Warszawy, druga statuetka za pierwsza lokatę w klasie G dla Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Galindowe Rogi z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie. Tym razem Zespól Akteon z SGGW z Warszawy otrzymał puchar za zajęcie I-go miejsca w klasie A. Po ogłoszeniu wyników i koncercie laureatów statek papieski “Serwy” wypłynął na jeziora Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski. Były sygnały, ognisko i rejs powrotny o świcie. Zapraszamy ponownie za rok, szczególności tych którzy wybierają się po raz pierwszy.

Uchwycone w obiektywie…
(fot. Janusz Gocaliński )