Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Suwałki

Uroczystości

Jubileusz PZŁ i Hubertus Okręgowy

W dniu 27 października 2018 r. w Suwałkach Myśliwi Suwalskiego Okręgu PZŁ z udziałem Leśników uroczyście świętowali 95-lecie Polskiego Związku Łowieckiego w 100 – lecie odzyskania Niepodległości Polski. Przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II w 40 – rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolice Piotrową po modlitwie która poprowadził Biskup Ełcki Jerzy Mazur złożone zostały wiązanki kwiatów, Jarosława Zielińskiego – Wice Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesława Renkiewicza – Prezydenta Miasta Suwałki, delegacje Leśników i Myśliwych. Mszy Świętej Konkatedrze pw. Św. Aleksandra której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Ełcki. Po uroczystościach w kościele złożone zostały też kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury z udziałem Ministra Jarosława Zielińskiego, Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, przedstawicieli samorządów, Nadleśniczych, członków Okręgowej Rady Łowieckiej, Myśliwych z Litwy, przedstawicieli Zarządów Kół Łowieckich i ich Pocztów Sztandarowych. Minister Jarosław Zieliński zabierając głos podziękował Myśliwym za pracę i dbałość o zasoby przyrodnicze naszego kraju. Mówił o zasługach w kultywowaniu tradycji, zwyczajów i wzbogaceniu wartości kulturowych. Nawiązał tez do obchodów 100 –lecia niepodległości Polski i udziału Myśliwych w dążeniu do wolności i niepodległości. Życzenia jubileuszowe złożył tez Prezydent Miasta Suwałk Czesław Rynkiewicz i inni przedstawiciele samorządów, Leśnicy i goście z Litwy. Po tych wystąpieniach gości prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Bućwiński zabierając głos nawiązał do historii naszego Zrzeszenia i dnia dzisiejszego Suwalskiej Organizacji Łowieckiej która liczy obecnie ponad 2700 myśliwych i 41 kół łowieckich, i wniosła duży swój wkład w rozwój polskiego łowiectwa i ochronę przyrody.

Jubileusz 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego stał się okazja od odznaczeń i wyróżnień. Medalem Św. Huberta odznaczone zostały koła węgorzewskie – Cyranka, Mazury i Żbik, najwyższym odznaczeniem Złom odznaczony został Zbigniew Bogusławski, Dietmar Serafin i pośmiertnie Jerzy Litwinienko, a Józefowi Kuczewskiemu z Koła Łowieckiego Ponowa w Ełku wręczono Kordelas Łowieckiego Koła. Koncert Muzyki Myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie i Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” z Kwidzyna oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczna” zakończył jubileuszowe świętowanie. Część artystyczna składała się z koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołów „Galindowe Rogi” i „Hubertus” oraz występu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyna” należy do jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce popularyzujący naszą rodzimą kulturę. Po śpiewach i tańcach ludowych i narodowych zaprezentował widowisko taneczno – teatralne pod tytułem „W podsuwalskiej oberży” ukazujące sceny z życia suwalczan z początków XX wieku.

Jubileusz 90-Lecia Polskiego Związku Łowieckiego w minionym roku 2013 to nie tylko Święto Myśliwych, ale też dobra okazja do zaprezentowania naszego dorobku dla mieszkańców regionu Mazur i Suwalszczyzny. Hubertus okręgowy zakończył obchody jubileuszowe w suwalskim okręgu PZŁ. Uroczystości, które odbyły się w Suwałkach 30 listopada 2013r. rozpoczęły się w południe Mszą Świętą w Konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach z udziałem gości, Pocztu Sztandarowego ORŁ, członków Zarządów Kół Łowieckich i ich Pocztów Sztandarowych. We mszy Koncelebrze przewodniczył ks. infułat Antoni Kochański delegat Biskupa Ełckiego w asyście księży myśliwych – Jaremy Sykulskiego, Waldemara Chachaja, Józefa Majewskiego, Jana Adaszczyka, Bogdana Chmielewskiego, Lecha Janowicza, ks. prał. Tadeusza Rynkiewicza oraz ks. prał. Kazimierza Grybosia. Ks. infułat Kochański w wygłoszonej homilii nawiązał m.in. do długiej i bogatej historii Polskiego Związku Łowieckiego, wyznawanych wartości i cnót naszego patrona Św. Huberta, z uznaniem wyraził się o myśliwych, ich dbałości o ojczystą przyrodę, kulturę i poszanowanie dla tradycji. W ofierze delegacja myśliwych złożyła dary lasu w pięknie przystrojonych koszach, a na zakończenie kapelan leśników i myśliwych ks. prał. dr Wojciech Kalinowski zawierzył suwalską organizację PZŁ Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Wyprowadzeniem Pocztów Sztandarowych przy odegranym “Darz Bór” przez ZSM Galindowe Rogi zakończyły się uroczystości w Kościele.

Msza Święta w Konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach koncelebrowana przez ks. infułata Antoniego Kochańskiego

Część oficjalna obchodów odbywa się w auli Suwalskiej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul Noniewicza. Wcześniej w holu Szkoły można obejrzeć wystawę fotograficzną pt. Zimowe spojrzenia myśliwego. Po koncercie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Galindowe Rogi z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie i wprowadzeniu Sztandaru Okręgowej Rady Łowieckiej w Suwałkach, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Bućwiński powitał zaproszonych gości i myśliwych oraz członków zarządów kół łowieckich. Przedstawił historię naszej organizacji, której działalność rozpoczęła się w 1976 roku, w rok po przeprowadzonej reformie administracji państwowej. Liczyła ona wówczas 1127 członków, a jej pierwszym prezesem został obecny prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Bućwiński wśród nas Stanisław Kafar. Po niespełna 40 latach stan członków przekroczył 2500 myśliwych w większości zrzeszonych w 41 kołach. Gospodarujemy na powierzchni ponad 700 tys. hektarów bardzo różnorodnych przyrodniczo, obfitujących w zwierzynę łowisk Mazur i Suwalszczyzny. Wymierny jest udział myśliwych w ochronie przyrody i edukacji ekologicznej. Do dyspozycji szkół – dzieci i młodzieży, przekazaliśmy leśną ścieżkę edukacyjną “Na szybie” koło Ełku. W celu podwyższania umiejętności strzeleckich myśliwych i upowszechniania strzelectwa sportowego wśród młodzieży, otwarta została w roku Jubileuszu nowa strzelnica w Ełku, to już trzecia w suwalskim okręgu. Do układania psów myśliwskich i przeprowadzania prób i konkursów kynologicznych od lat służy zagroda dzicza w Wejsunach. Prowadzona z sukcesem hodowla zagrodowa danieli w Chełchach na powierzchni ok. 35 ha pozwoli uzyskiwać każdego roku odpowiedni materiał do introdukcji tego gatunku. Chcąc przybliżyć społeczeństwu działalność Związku, kulturę i tradycje, organizowany jest od kilku już lat zawsze w miesiącu lipcu Festiwal Kultury Łowieckiej w Węgorzewie, w sierpniu Festyn Łowiecki “Myśliwskie Smaki” w Piszu, a w czerwcu Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich “Echo Puszczy Augustowskiej” w Augustowie. Prezes Rady kończąc swoje wystąpienie podziękował za wieloletnią, dobrą współpracę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i podległym Nadleśnictwom, Wojewodom, Marszałkom województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego oraz Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska w Białymstoku i Olsztynie za wsparcie finansowe.

Z okazji Jubileuszu gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów suwalskiej organizacji PZŁ przekazali posłowie RP Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński oraz Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. Wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Jarosław Słoma wyraził wielki szacunek dla myśliwych, którzy przez lata swoim poświęceniem oraz twórczą pracą zapracowali na dobre imię Związku. Pogratulował osiągnięć w gospodarowaniu łowieckim i ochronie przyrody, oraz pomnażaniu wartości kulturowych. Serdeczne pozdrowienia i życzenia obfitości łask Bożych dla wszystkich myśliwych i uczestników uroczystości przekazał ks. bp Romuald Kamiński. Przekazując życzenia Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Chuchnowski podkreślili, że myśliwi z wielkim oddaniem pracują na rzecz ochrony zwierząt i dbają o zachowanie równowagi w środowisku przyrodniczym, krzewią kulturę i zachowują tradycje.


posłanka RP Bożena Kamińska

poseł RP Jarosław Zieliński

Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ryszard Ziemblicki w liście gratulacyjnym napisał m.in. jako leśnicy i myśliwi rozumiemy w pełni, że gospodarka leśna i łowiecka tworzą naturalny spójny związek i że gospodarujemy na unikalnym organizmie zasobów naturalnych. Myśliwi z troską podchodzą do zwierzyny i środowiska naturalnego respektując od wieków ustalone prawa natury. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Karol Łoziński wyraził swoje uznanie dla działań suwalskich myśliwych w zakresie ochrony przyrody oraz realizowanego z sukcesem programu restytucji bobra w Polsce, gatunku herbowego Wigierskiego Parku. Życzenia i gratulacje przekazał prezes ORŁ w Białymstoku Lech Chwieroś, łowczowie okręgowi z Białegostoku Jarosław Żukowski i Łomży Jerzy Włostowski. Były też życzenia od samorządowców – starostów, burmistrzów i wójtów. Najbardziej zasłużonych myśliwych odznaczono: Brązowym Krzyżem Zasługi Zbigniewa Bogusławskiego wieloletniego członka Zarządu Okręgowego PZŁ, Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej Henryka Jeżewskiego z KŁ Dzik w Olecku, Jana Karpiuka z KŁ Las w Gołdapi i Czesława Kajrysa z KŁ Rogacz w Giżycku, Srebrnym Medalem Jadwigę Sakowicz i Jerzego Warsiewicza z KŁ Las w Gołdapi, Eugeniusza Kowalewskiego z KŁ Kuna w Suwałkach, Brązowym Medalem Stanisława Maślaka niestowarzyszonego, Leszka Skubisa z WKŁ Gon w Warszawie, Andrzeja Śledzia z KŁ Szelment w Suwałkach. Okręgowa Rada Łowiecka w Suwałkach przyznała też odznaczenia regionalne “Za Zasługi dla Łowiectwa”. Po części oficjalnej wysłuchano utworu J. M. Haydna w wykonaniu Chóru Cantilena z Suwałk i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, a następnie koncertu Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Rogów Francuskich Trompes de Pologne przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Na zakończenie, późnym popołudniem uczestnicy uroczystości spotkali się w sali bankietowej Astoria na wspólnym obiedzie, gdzie serwowano tylko dania z dziczyzny. Była to dobra okazja na wspomnienia i towarzyskie rozmowy.
Z okazji Jubileuszu 90 – Lecia PZŁ odlano w brązie medal pamiątkowy zaprojektowany przez Piotra Zbrożka.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ryszard Ziemblicki w liście gratulacyjnym napisał m.in. jako leśnicy i myśliwi rozumiemy w pełni, że gospodarka leśna i łowiecka tworzą naturalny spójny związek i że gospodarujemy na unikalnym organizmie zasobów naturalnych. Myśliwi z troską podchodzą do zwierzyny i środowiska naturalnego respektując od wieków ustalone prawa natury. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Karol Łoziński wyraził swoje uznanie dla działań suwalskich myśliwych w zakresie ochrony przyrody oraz realizowanego z sukcesem programu restytucji bobra w Polsce, gatunku herbowego Wigierskiego Parku. Życzenia i gratulacje przekazał prezes ORŁ w Białymstoku Lech Chwieroś, łowczowie okręgowi z Białegostoku Jarosław Żukowski i Łomży Jerzy Włostowski. Były też życzenia od samorządowców – starostów, burmistrzów i wójtów. Najbardziej zasłużonych myśliwych odznaczono: Brązowym Krzyżem Zasługi Zbigniewa Bogusławskiego wieloletniego członka Zarządu Okręgowego PZŁ, Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej Henryka Jeżewskiego z KŁ Dzik w Olecku, Jana Karpiuka z KŁ Las w Gołdapi i Czesława Kajrysa z KŁ Rogacz w Giżycku, Srebrnym Medalem Jadwigę Sakowicz i Jerzego Warsiewicza z KŁ Las w Gołdapi, Eugeniusza Kowalewskiego z KŁ Kuna w Suwałkach, Brązowym Medalem Stanisława Maślaka niestowarzyszonego, Leszka Skubisa z WKŁ Gon w Warszawie, Andrzeja Śledzia z KŁ Szelment w Suwałkach. Okręgowa Rada Łowiecka w Suwałkach przyznała też odznaczenia regionalne “Za Zasługi dla Łowiectwa”. Po części oficjalnej wysłuchano utworu J. M. Haydna w wykonaniu Chóru Cantilena z Suwałk i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, a następnie koncertu Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Rogów Francuskich Trompes de Pologne przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Na zakończenie, późnym popołudniem uczestnicy uroczystości spotkali się w sali bankietowej Astoria na wspólnym obiedzie, gdzie serwowano tylko dania z dziczyzny. Była to dobra okazja na wspomnienia i towarzyskie rozmowy.
Z okazji Jubileuszu 90 – Lecia PZŁ odlano w brązie medal pamiątkowy zaprojektowany przez Piotra Zbrożka.

Uroczystości jubileuszowe 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, odbyły się w dniu 29 listopada 2008r. w Suwałkach. Uroczystą Mszę Świętą w Kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawił i homilię wygłosił ks. bp Romuald Kamiński. W koncelebrze Mszy uczestniczyli też księża, członkowie PZŁ, m.in. ks. dr Wojciech Kalinowski, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, ks. prał. Jarema Sykulski Kanclerz Wyższej Szkoły Suwalsko – Mazurskiej. Na prezbiterium wokół ołtarza ustawiły się poczty sztandarowe z 15 kół łowieckich i poczet sztandarowy Okręgowej Rady Łowieckiej. Oprawę muzyczną Mszy wykonała Orkiestra Homilię wygłosił ks. bp Romuald Kamiński Koncertowa „Victoria” z Rembertowa i Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie. We Mszy uczestniczyły zarządy wszystkich 41 kół łowieckich, licznie zaproszeni goście. Łącznie na uroczystości przybyło ok. 300 osób. Przed zakończeniem Liturgii Józef Bućwiński – prezes ORŁ odczytał akt zawierzenia suwalskiej organizacji PZŁ opiece Chrystusa Króla. Akt zawierzenia ponawiany jest corocznie od 2004 roku podczas okręgowych uroczystości hubertowskich. Uroczystości oficjalne związane z Jubileuszem odbyły się w auli Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Pierwszym podniosłym akcentem było wprowadzenie sztandarów kół i suwalskiej organizacji PZŁ przy sygnale „Darz Bór” wykonanym przez „Galindowe Rogi”. Następnie Józef Bućwiński, prezes ORŁ i gospodarz uroczystości powitał gości, poczty sztandarowe i zarządy kół łowieckich. Z zaproszonych gości udział wzięli m. in. ks. bp. Romuald Kamiński, posłowie RP Jan Kamiński i Jarosław Zieliński, Józef Gajewski– Prezydent Suwałk, prezes ORŁ w Białymstoku, Łowczy Okręgowy z Białegostoku Jerzy Procakiewicz i Jerzy Włostowski – Łowczowie z Białegostoku i Łomży, starostowie, burmistrzowie, wójtowie nadleśniczowie, księża, delegacja Litewskich Myśliwych z Antanasem Valinciusem na czele. Przedstawił stan suwalskiej organizacji PZŁ, jej dotychczasowy dorobek w zakresie gospodarki łowieckiej, ochrony przyrody kultury i tradycji łowieckich. Wspomniał tez o trudnościach z jakimi spotykają się myśliwi i koła łowieckie jak szacowanie szkód łowieckich, obniżające się wpływy ze sprzedanej zwierzyny, straty w zwierzostanie powodowane przez wilki, wysokie stany łosia i brak możliwości jego pozyskania. Po wystąpieniu gości i przekazaniu przez nich życzeń jubileuszowych zasłużonym i wyróżnionym członkom PZŁ i naszym sympatykom zostały wręczone Medale Zasługi Łowieckiej i Odznaki za zasługi dla łowiectwa. Najwyższym odznaczeniem łowieckim – Złomem odznaczono Zbigniewa Bagińskiego, wieloletniego łowczego WKŁ „Sokół” w Giżycku, Medal Świętego Huberta przyznano Jerzemu Litwinience. Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczono: Antoniego Cichockiego, Kazimierza Krasodomskiego, Marka Mądrzaka, Jana Sudnika, Ryszrda Tuszkowskiego, Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczono Piotra Czyżyka, Tadeusza Gocha, Jarosława Kurzynowskiego, Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczono: Krzysztofa Dymka, Zbigniewa Góralczyka, Krzysztofa Konieczkę, Ryszarda Łukaszewicza, Krzysztofa Mizerę, Andrzeja Nierwińskiego, Wiesława Opanowskiego, Grzegorza Sierońskiego, Waldemara Sudnika, Zygmunta Żyburę. Za zasługi dla Łowiectwa odznaczono: Irenę Bartosiewicz – główną księgową ZO PZŁ w Suwałkach, Marka Mirosa – burmistrza Gołdapi, Jolantę Piotrowską – burmistrza Giżycka i Wacława Strażewicza starostę giżyckiego. Po raz pierwszy wręczone zostało odznaczenie regionalne „Za Zasługi dla Łowiectwa”: Ignacemu Skrobotowi, Tadeuszowi Kryńskiemu, Kazmierzowi Mańczakowi, Andrzejowi Krzywińskiego, Ryszardowi Jarząbkowi, Stanisławowi Serewie, Zbigniewowi Godlewskiemu, Tadeuszowi Wasilewskiemu, Andrzejowi Strumiłło i Józefowi Bućwińskiemu. W imieniu odznaczonych za odznaczenia podziękował Jerzy Litwinienko. Na zakończenie prowadzący uroczystości Andrzej Zinkiewicz podziękował wszystkim za obecność, poprosił o uroczyste wyprowadzenie Sztandarów i zaprosił na koncert Orkiestry Koncertowej „Victoria”. Po uroczystościach wszyscy zasiedli przy wspólnym obiedzie na „Starówce”.

Dnia 23 listopada 2019 r. odbyły się obchody dnia Świętego Huberta, w których udział wzięły Zarządy i poczty sztandarowe wszystkich kół łowieckich okręgu suwalskiego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele suwalskich władz samorządowych, służb mundurowych oraz Lasów Państwowych. W intencji myśliwych oraz ich rodzin została odprawiona msza święta w Konkatedrze Św. Aleksandra w Suwałkach. Na początku zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. W trakcie mszy świętej Łowczy Okręgowy złożył na ręce biskupa ełckiego Jerzego Mazura dar serca myśliwych okręgu suwalskiego w wysokości 40 000 zł na: Pomoc dla Afryki – budowę studni w Kenii.

Część oficjalna obchodów odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na początku Łowczy Okręgowy powitał zaproszonych gości oraz wszystkich myśliwych i podziękował im za pracę na rzecz środowiska naturalnego i Polskiego Związku Łowieckiego. Najbardziej zasłużeni Członkowie Zrzeszenia zostali odznaczeni Medalami Zasługi Łowieckiej.

Następnie zostały złożone podziękowania za wieloletnią pracę na stanowisku Przewodniczącego Zarządu Okręgowego Koledze Janowi Goździewskiemu, który również podziękował wszystkim przedstawicielom władz samorządowych oraz myśliwym za tak wiele lat współpracy. Z okazji zakończenia pracy w Zarządzie Okręgowym został mu wręczony pamiątkowy kordelas myśliwski.

Uroczystość Hubertusa Okręgowego 2019 zakończył występ Zespołu Suwalszczyzna.

Tegoroczne uroczystości Hubertus 2017 odbyły się w Olecku na które zjechały się niemal wszystkie zarządy kół łowieckich suwalskiego okręgu PZŁ. W intencji Myśliwych i Leśników odprawiona została Msza Święta w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Olecku której przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur – Biskup Ełcki. Część oficjalna odbyła się Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Burmistrz Olecka Wacław Olszewski, pełniąc rolę gospodarza przywitał gości i wyraził swoją radość z pobytu myśliwych Suwalszczyzny i Mazur w Olecku. Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Bućwiński podziękował Zarządom Kół Łowieckich i Myśliwym za ich zaangażowanie i pracę społeczną w minionym sezonie, podziękował też leśnikom, rolnikom i służbom weterynaryjnym za współpracę i życzliwość. Najbardziej zasłużeni myśliwi zostali odznaczeni – najwyższym odznaczeniem Złom odznaczono Zdzisława Daniłowicza, pozostałych odznaczono Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami Zasługi Łowieckiej. Burmistrz Olecka Wacław Olszewski otrzymał odznakę regionalną Za Zasługi dla Łowiectwa nadaną przez Okręgową Radę Łowiecką w Suwałkach, a Karolowi Bitel wręczono po raz pierwszy w historii Kordelas Łowczego Koła. Koncert muzyczny w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej zakończył część oficjalną obchodów.

HUBERTUS W PISZU – 2005 R.
Tegoroczna uroczystość Św. Huberta odbyła się w Piszu. Była to odpowiedź na zaproszenie Starosty Powiatowego obecnego posła na Sejm RP Zbigniewa Włodkowskiego i Zarządów Kół Łowieckich z Pisza. Nasze świętowanie zbiegło się z 360-tą rocznicą nadania praw miejskich dla Miasta Pisz. Łowiectwo na Ziemi Piskiej ma bardzo długą i bogatą tradycję. To na tym terenie zachował się do dzisiaj jeden z największych kompleksów leśnych- Puszcza Piska. W uroczystościach Św. Huberta wzięli udział – poseł RP Zbigniew Włodkowski, Prezes NRŁ Jerzy Czepułkowski, Starosta Piski i Gołdapski, Burmistrzowie, Wójtowie i Nadleśniczowie, Zarządy Kół Łowieckich okręgu suwalskiego i ich Poczty Sztandarowe. Uroczystej Mszy Świetej przewodniczył i homilię wyglosił ks.bp Romuald Kamiński – Biskup Pomocniczy z Diecezji Ełckiej. Oprawę muzyczną nadała Orkiestra Koncertowa “Viktoria” z Rembertowa pod dyrekcją Juliana Kwiatkowskiego oraz soliści Opery Narodowej w Warszawie. Akcentem myśliwskim były sygnały odegrane przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich “Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie w Rucianem Nidzie pod kierownictwem Bernarda Tarary. Po Mszy Poczty Sztandarowe, jak i wszyscy uczestnicy uroczystości, przeszli do pobliskiego Domu Kultury. Na wstępie części oficjalnej Władysław Czajka miejscowy nadleśniczy przywitał wszystkich zaproszonych i przekazał dalsze prowadzenie Z-cy Prezesa ORŁ Tadeuszowi Ciborskiemu. Były życzenia, podziękowania, gratulacje dla naszej organizacji PZŁ, dla wszystkich myśliwych Suwalszczyzny i Mazur od Prezesa NRŁ Jerzego Czepułkowskiego, Burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego. Były też życzenia od nas myśliwych dla Władz Pisza i jego mieszkanców z okazji 360 lecia nadania praw miejskich. Następnie Prezes NRŁ wręczył Złoty Medal Zasługi Łowieckiej dla Koła Łowieckiego “Jedynka” w Suwałkach- najstarszego naszego Koła obchodzącego w tym roku Jubileusz 60-lecia i Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej dla Koła Łowieckiego “Kormoran” w Giżycku. Złotym, Srebrnym i Brązowymi Medalami odznaczono też zaslużonych Kolegów Mysliwych: Jerzy Łukaszewicz – Złotym, Leon Rzodkiewicz – Srebrnym, Stefan Szpot – Brązowym, Piotr Sinderewicz – Brązowym. W dalszej części wysłuchano w skupieniu i nastroju pięknie wykonane utwory w wykonaniu Orkiestry Koncertowej “Viktoria” oraz znane i lubiane pieśni i arie operowe w wykonaniu artystów Opery Narodowej. Nie zabrakło też utworów specjalnie przygotowanych na te okazje jak “Pojedziemy na łów” czy “Marsz Św. Huberta”. Wspólnym posiłkiem w restauracji “Nad Pisą” tegoroczne świętowanie zostało zakończone. Za rok najprawdopodobniej spotkamy się na Ziemi Giżyckiej.

Łowiectwo Piskie
Współcześnie na terenie powiatu wspólnie z Nadleśnictwem Pisz, Maskulińskie i Drygały gospodaruje łowiecko 6 kół macierzystych – Dąbrowa, Puszcza, Orzeł w Piszu, Cyraneczka w Orzyszu, Trop w Bemowie Piskim i Las w Białej Piskiej oraz 5 kół niemacierzystych mające swoja siedzibę w Warszawie – Cytadela, Jeleń, Zielony Krąg, Darzbór, Daniel. Podstawą gospodarowania na całym Rejonie Hodowlanym Puszczy Piskiej stanowi zwierzyna gruba- jeleń, sarna i dzik. Łowiska są dobrze zagospodarowane w skali roku pozyskuje się rocznie 400 jeleni, 450 saren oraz ponad 500 dzików. Do dzisiaj nie rozwiązany jest problem właściwego gospodarowania jeleniem. Pomimo dobrego zagęszczenia populacji sięgającej powyżej 20 os/1000 ha rozchwiana jest jej struktura wiekowa i płciowa. Słaba jest też jakość poroża jak na jelenia mazurskiego. Pomimo dużego zaangażowania myśliwych i administracji Lasów Państwowych ciągle rozwijającym się problemem jest kłusownictwo zwierzyny które przybiera coraz to nowe formy.

Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej w Węgorzewie

Już po raz dwunasty w Węgorzewie 1 lipca 2017 roku odbył się Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej. Tradycyjnie po Mszy Świętej uformowany korowód myśliwych, leśników i mieszkańców przeszedł ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie donośny głos rogu myśliwskiego oznajmił rozpoczęcie Festiwalu. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał gospodarz miasta, Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk. W bogatym programie festiwalowym, poza muzyką myśliwską i sygnałami, organizowane były pokazy i konkursy ekologiczne dla dzieci, konkurs sprawnościowy na budowę zwyżek przez miejscowych myśliwych oraz konkurs kulinarny na najlepsze danie z dzika. Chętni myśliwi mogli też rywalizować w zawodach strzeleckich na strzelnicy w Giżycku o „Laur Św. Brunona” – specjalnie przygotowaną statuetkę.

Pokaz psów myśliwskich przygotowany przez członków komisji ORŁ poprowadziła Pani Grażyna Sułkowska – Ziętek. i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaprezentowano psy z grup III, IV, V VI,VII i VIII Międzynarodowej Federacji Kynologicznej były to: Jack Russell terier, airedale terier, jamnik krótkowłosy standardowy, jamnik długowłosy miniaturowy, łajki zachodnio syberyjskie, łajki jakuckie, gończe polskie, posokowce bawarskie, wyżeł weimarski, płochacze niemieckie i labrador. Dużą atrakcją tegorocznego pokazu były łajki jakuckie, psy bardzo atrakcyjne eksterierowo. Pokaz miał na celu propagowanie ras myśliwskich wśród myśliwych, jak również zapoznanie publiczności niezwiązanej z łowiectwem z rasami psów myśliwskich i uświadomienie roli jaką pełnią dobrze wyszkolone psy w łowiectwie.

Już po raz jedenasty w Węgorzewie 2 lipca 2016 roku odbył się Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej. Tradycyjnie po Mszy Świętej uformowany korowód myśliwych i mieszkańców przeszedł ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie donośny głos rogu myśliwskiego oznajmił rozpoczęcie Festiwalu. W bogatym programie festiwalowym, poza muzyką myśliwską i sygnałami, organizowane były pokazy i konkursy ekologiczne dla dzieci, konkurs sprawnościowy na budowę zwyżek przez miejscowych myśliwych oraz liczne konkursy kulinarne przygotowywane z dziczyzny. W okolicy Węgorzewa kierowcy-myśliwi zmagali się na swoich samochodach pokonując specjalnie przygotowany terenowy tor przeszkód. Chętni myśliwi mogli też rywalizować w zawodach strzeleckich na strzelnicy w Giżycku o “Laur Św. Brunona” – specjalnie przygotowaną statuetkę. W miejscowym Muzeum Kultury Ludowej odbyła się też wystawa fotograficzna pt. “Żyjący świat jezior Warmii i Mazur”. W imprezach festiwalowych uczestniczyło ok. 2000 osób, w tym wielu gości z Rosji – Obwód Kaliningradzki i Litwy.

W dniu 4 lipca 2015 r. odbył się X Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej. Główna część festiwalu rozpoczęła się na placu Wolności. W programie był koncert muzyki myśliwskiej, pokaz psów ras myśliwskich, degustacja potraw z dziczyzny, konkurs budowy urządzeń łowieckich, konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską. Imprezie towarzyszył kiermasz żywności, rękodzieła i artykułów łowieckich, prezentacje kół łowieckich, lasów państwowych, turniej strzelecki, ścieżka ekologiczna dla najmłodszych oraz zmagania terenowe Hunter Off Road Cup 2015. Idea i cel festiwalu, czyli promocja łowiectwa pozostają niezmienne i stanowią trzon organizacyjny tej – jednej z największych tego typu imprez w północno-wschodniej Polsce. Oferta programowa tegorocznego festiwalu nie odbiega zbytnio od dotychczasowych edycji i przewiduje szereg atrakcji, zarówno dla ciała, jak i dla ducha, zarówno dla myśliwych, leśników, jak i sympatyków łowiectwa, a przede wszystkim dla wszystkich, którym idee łowiectwa jeszcze są obce.

IX REGIONALNY FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ

Już po raz kolejny w pierwszą sobotę lipca w centrum Węgorzewa spotkali się miłośnicy lasu, sympatycy łowiectwa oraz turyści i urlopowicze, którzy zjechali do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich by odpocząć. Program Festiwalu był bardzo bogaty. Już rano z Placu Wolności ruszyły samochody 4 x 4 na swoje zmagania terenowe w dolinie Węgorzewa, a na strzelnicy w Giżycku dokonano otwarcia Turnieju Mazurskiego w strzelaninach myśliwskich o „Laur Świętego Brunona”. Wczesnym rankiem właściciele stoisk handlowych rozstawili swoje namioty, a lasy i myśliwi urządzili swoje ekspozycje i stoiska promocyjne. Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele p.w. Dobrego Pasterza poczty sztandarowe, a za nimi myśliwi, zaproszeni goście i mieszkańcy w rytmie marszowym przez Łomżyńską Orkiestrę przeszli wokół Placu Wolności pod muszlę koncertową. Był to czas oficjalnego otwarcia IX Festiwalu Kultury Łowieckiej.

 

 

 

Forum Łowieckie – “Populacja dzika – funkcjonowanie i zagrożenia”

Punktualnie jak zaplanowano o godz. 9.30 w Budynku szachulcowym Muzeum Kultury Łowieckiej przy ulicy Portowej rozpoczęło się Forum Łowieckie na temat “Populacja dzika – funkcjonowanie i zagrożenia”. Przybyłych na Forum m.in. łowczych kół, pracowników Lasów Państwowych, przedstawicieli Izb Rolnych, samorządowców oraz prelegentów przywitał Jerzy Litwinienko v-ce prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Suwałkach i to on dokonał oficjalnego otwarcia. Dalsze prowadzenie części referencyjnej oraz dyskusji przejął prof. dr hab. Zygmunt Giżejewski z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

 

 

 

 

 

“Organizacja socjalna dzika – czy wiemy już wszystko?” – dr Tomasz Podgórski z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży

Dzik jest jednym z najważniejszych gatunków łownych w skali Europy. Ekspansja demograficzna i geograficzna tego gatunku obserwowana w ostatnich dekadach stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej gospodarki łowieckiej. Zrównoważone i skuteczne zarządzanie populacjami dzika jest możliwe tylko z wykorzystaniem rzetelnej wiedzy naukowej o biologii gatunku. Wielu interesujących informacji na temat organizacji socjalnej i struktury populacji dzika dostarczyły badania prowadzone z wykorzystaniem metod telemetrycznych, genetycznych i obserwacji terenowych w Puszczy Białowieskiej w latach 2008-2012. Grupy socjalne, których średnia wielkość wynosiła 7 osobników, składały się w zdecydowanej większości z loch i osobników młodocianych. Dorosłe samce natomiast prowadziły w większości samotny tryb życia. Osobniki w grupach socjalnych były ze sobą bardziej spokrewnione, niż pomiędzy grupami. Średnie spokrewnienie osobników w grupach odpowiadało krewnym drugiego stopnia. Wysokie spokrewnienie loch w grupach wskazuje, że miały one charakter grup rodzinnych. Areały osobników w obrębie grup nakładały się w dużym stopniu, podczas gdy osobniki z różnych grup użytkowały niewiele wspólnej przestrzeni. Związki socjalne dzików w badanej populacji były nielosowe i zazwyczaj stabilne w czasie. Związki pomiędzy lochami były wyjątkowo stabilne i mogły potencjalnie trwać całe życie. Interakcje dorosłych samców były natomiast niestałe i średnio trwały kilka dni. Stabilność związków między osobnikami wchodzącymi w skład grup socjalnych wskazywała na ich dużą spójność czasoprzestrzenną. Siła związków socjalnych wzrastała wraz ze stopniem spokrewnienia między osobnikami, a zależność ta była szczególnie wyraźna u loch. Około 40% przelatków podejmowało dyspersję, tzn. opuszczało matczyne areały. Młode samice podejmowały dyspersję na niewielkie odległości i osiedlały się zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie matczynych areałów, podczas gdy samce emigrowały na większe odległości odpowiadające wielkości 2-3 areałów (kilku kilometrów). Długodystansowe migracje (kilkanaście do kilkudziesięciu kilometrów) były sporadycznie obserwowane zarówno wśród przelatków jak i dorosłych.


“Populacja dzika – funkcjonowanie i zagrożenia” – mgr inż. Bartłomiej Popczyk z Zakładu Zoologii, Katedry Biologii Środowiska Zwierząt, Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Marek Balcerak z Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego

Prezentacja przedstawia funkcjonowanie populacji dzika w Polsce, zasady zarządzania oraz dalsze perspektywy zmian liczebności populacji kraju oraz na Mazurach i Suwalszczyźnie. Przedstawione są zagadnienia prawne opisujące możliwości sterowania populacją dzika i regulujące jego liczebność, a także zakładane rozwiązania dotyczące planowanej struktury pozyskania i spodziewanych efektów przyrodniczych. Populacja dzika w Europie i Polsce od szeregu lat nieustannie wzrasta. Obecnie krajowa populacja dzika znacznie przekroczyła 282 tys. osobników. Roczne tempo przyrostu populacji pomiędzy 2012 a 2013 rokiem wyniosło 10,2%, a w ujęciu ostatnich 13 lat doprowadziło do ponad dwukrotnego jej wzrostu -138,54%.  Na słabą skuteczność zarządzenia populacją dzika wpływ ma szereg czynników, wśród których wyróżnić można dwie główne grupy – czynniki przyrodnicze takie jak naturalna baza pokarmowa, rozrodczość, struktura wiekowa i płciowa, łagodne zimy oraz czynniki społecznoetyczne jak: regulacje prawne, ograniczenie pozyskania loch, rozmiar szkód w płodach i uprawach rolnych, jesiennozimowe dokarmianie dzików, rozmiar pozyskania. Obecnie obowiązujące regulacje prawne (prawo powszechne i akty wewnątrzorganizacyjne) umożliwiają skuteczne sterowanie populacją dzika, jednakże z wielu powodów nie udaje się utrzymywać populacji tego gatunku na właściwym poziomie. Efektem błędów w zarządzaniu populacją jest stały wzrost zagęszczenia dzików, wzrastające szkody w płodach i uprawach rolnych, zagrożenia płynące z możliwości wystąpienia chorób zakaźnych, a w szczególności pomoru.

“Afrykański pomór świń – problem myśliwych i hodowców” – lek. wet. Marek Pirsztuk z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Augustowie, od 7 lipca 2014 r. Główny Lekarz Weterynarii

Afrykański pomór świń jest wysoce zakaźną i zaraźliwą chorobą świń i dzików. Choroba ta stanowi poważny problem epizootyczny i jest objęta obowiązkiem zgłaszania oraz podlega urzędowemu zwalczaniu. Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń jest przyczyną bardzo poważnych konsekwencji ekonomicznych. Jednostka chorobowa objęta jest zakazem leczenia, a brak szczepionek przeciwko ASF powoduje , że zwalczana jest wyłącznie za pomocą nakazów administracyjnych o likwidacji zakażonych stad. Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nigdy nie stwierdzono afrykańskiego pomoru świń. W 2007 roku wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenił się z pierwotnego ogniska w Gruzji na terytorium Europy. Wirus prawdopodobnie został przeniesiony poprzez odpady kuchenne, które zostały użyte do karmienia świń, pochodzące ze statku płynącego z Afryki, który zawinął do portu w Poti (Gruzja). Po wprowadzeniu wirusa ASF na kontynent europejski choroba bardzo szybko rozprzestrzeniła się na terytorium Armenii, Azerbejdżanu oraz Federacji Rosyjskiej. Do końca lipca 2013 roku na terytorium Federacji Rosyjskiej wykryto ponad 300 ognisk choroby. W sierpniu 2012 roku ognisko choroby zostało stwierdzone w południowo-wschodniej części Ukrainy. W czerwcu 2013 roku, białoruskie władze weterynaryjne potwierdziły wykrycie afrykańskiego pomoru na Białorusi. Istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego szerzenia się wirusa, w szczególności wśród zwierząt wolno żyjących w krajach nadbałtyckich i na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, z uwagi na obejmujące duże kompleksy leśne na granicy między państwami nadbałtyckimi a Białorusią oraz znaczący ruch osobowy i tranzytowy między tymi państwami, zwiększający ryzyko nielegalnego przewiezienia produktów żywnościowych skażonych wirusem lub przeniesienia wirusa poprzez środki transportu lub podróżnych. Od 2011 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej prowadzony jest monitoring w kierunku ASF. Badania monitoringowe w kierunku wykrycia ASF prowadzone są w pasie przygranicznym o szerokości 40 km wzdłuż granicy północnej z Obwodem Kaliningradzkim i wschodniej z Litwą, Białorusią i Ukrainą obejmującym części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Próbki pobierane są od padłych świń oraz padłych i odstrzelonych dzików. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, ze zm.), afrykański pomór świń należy do chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania . Prowadzony program ma na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń oraz zapobieganie przenoszenia się wirusa z obszarów gdzie wirus występuje poprzez badania laboratoryjne, wzmocnienie środków bioasekuracji na drogowych przejściach granicznych z Białorusią, prowadzenie kampanii informacyjnych dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną związaną z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego oraz pasz, rolników, myśliwych, władz samorządowych oraz społeczeństwa mającej za zadanie podnieść świadomość oraz uwrażliwić społeczeństwo na zagrożenie, jakie wynika z wystąpienia ognisk ASF. W celu przeprowadzania działań profilaktycznych oraz badań mających na celu wczesne wykrycie występowania zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń oraz poszerzenie wiedzy na temat ryzyka wystąpienia tej choroby wyznaczono strefę buforową o najwyższym ryzyku wystąpienia ASF i strefę o wysokim ryzyku wystąpienia ASF.

WNIOSKI UCZESTNIKÓW FORUM

  • Na zakończenie po dyskusji Marek Masłowski z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku przedłożył następujące wnioski:
    Zmieniająca się struktura upraw rolnych, w szczególności kukurydzy wpływa istotnie na stan populacji dzika w Polsce północno – wschodniej i wzrost szkód wyrządzonych przez dziki w uprawach rolnych.
  • Na dynamikę populacji dzika istotny wpływ mają warunki zimowe i intensywność dokarmiania w tym okresie, baza żerowa oraz struktura pozyskania.
  • Określone w rocznych planach łowieckich wymogi dotyczące struktury wiekowej i płciowej pozyskania dzików nie mają praktycznego zastosowania i uzasadnienia.
  • Rozmiar rocznego pozyskania dzików należy określić w oparciu o ocenę stanu populacji po zakończonym sezonie i przebytej zimie.
  • Wprowadzane ograniczenia przy pozyskaniu dzików w związku z groźbą wystąpienia ASF uniemożliwiają wykonanie rocznego planu odstrzału dzików i wzrostu populacji oraz jego nadmiernego zagęszczenia.
  • Siłą napędową rozmiaru użytkowania populacji dzików jest przede wszystkim konieczność wypłacania odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych. Struktura pozyskania dzików jest odzwierciedleniem struktury istniejącej w populacji. W pozyskaniu preferowane są sztuki możliwe do zagospodarowania w ramach “użytku własnego”.
  • Postępującym zagrożeniem dla istnienia populacji dzików w kraju jest postępujący ze wschodu afrykański pomór świń. Stopień rozrzedzenia populacji dzików i znaczącego obniżenia ich lokalnych zagęszczeń będzie decydował o szybkości powrotu tego gatunku do środowiska.
  • Tworzenie przepisów odnośnie przeciwdziałania ASF myśli się przede wszystkim o zapewnieniu bioasekuracji dla gospodarstw hodowlanych. Brakuje troski o zapewnienie przetrwania populacji dzików jajko istotnego składnika rodzimej fauny.

 

Myśliwskie Smaki

Myśliwskie Smaki odbyły się 25 sierpnia 2017 r. Otwierając dziewiątą edycję „Myśliwskich Smaków”, Andrzej Nowicki – Starosta Piski podkreślił przede wszystkim zaangażowanie podmiotów oraz instytucji w przygotowanie tego wydarzenia. To dzięki takim instytucjom jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwom: Pisz, Maskulińskie, Drygały, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Główny i Zarząd Okręgowy w Suwałkach oraz Kołom Łowieckim: Nr 1 „Puszcza”, „Dąbrowa”, WKŁ Nr 135 „Cyranka”, WKŁ Nr 306 „Jeleń”, „Zielony Krąg”, WKŁ Nr 160 „Trop”, WKŁ Nr 159 „Orzeł”, „Las” piskie wydarzenie z roku na rok staje się coraz okazalsze i przyciąga coraz więcej zwiedzających i uczestników. Na scenie rozbrzmiewały myśliwskie sygnały, a gotował dla nas Piotr Cyrwus z kucharzami z Krakowa. W programie “Myśliwskich Smaków” nie mogło obyć się bez pokazu psów myśliwskich poprowadzonego przez Grażynę i Andrzeja Ziętków. Na pokazie zaprezentowane były wszystkie grupy psów – jamniki, teriery, wyżły, gończe, posokowce, łajki. Dużą ciekawostką pokazu były polskie spaniele myśliwskie zaprezentowane przez samego twórcę rasy (dotychczas nie zarejestrowanej przez FCI) Andrzeja Krzywińskiego. Równolegle z wydarzeniami na placu Daszyńskiego miały miejsce takie wydarzenia jak zawody wędkarskie, konkurs strzelecki i konkurs nalewek. Wielu zainteresowanych korzystało także z możliwości zwiedzenia wystawy trofeów myśliwskich. Zorganizowano liczne atrakcje dla najmłodszych, przygotowane przez Polski Związek Łowiecki zabawy i konkursy tematyczne. Gwiazdą wieczoru był Pochodzi z Neapolu Luigi Pagano.

Już po raz ósmy 26 sierpnia wczesnym popołudniem Zespół Sygnalistów Myśliwskich sygnałem „Powitanie” rozpoczął tegoroczną imprezę Myśliwskie Smaki – Pisz 2016. Podobnie jak na poprzednich Myśliwskich Smakach w miejscowym Domu Kultury eksponowane były trofea łowieckie z bogatych kolekcji Piskich myśliwych, w szczególności poroża jelenia i sarny oraz oręże dzików. W specjalnie ustawionych namiotach Nadleśnictwa Pisz, Maskulińskiego, Drygał, Strzałowa oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Suwałkach przygotowane były m.in. wystawy i ekspozycje o tematyce leśnej i łowieckiej. Przez cały czas trwania imprezy przeprowadzano konkursy dla dzieci i dla dorosłych. Odbył się również konkurs kulinarny i na najlepszą nalewkę myśliwską, rywalizacja w strzelaninach z broni pneumatycznej w pobliskim parku nad rzeką Pisą, a na scenie rozpoczął swoją „Mazurską Pogadankę” o myślistwie Dietmar Serafin – dyrektor miejscowego Muzeum.

Myśliwskie Smaki odbyły się 21 sierpnia 2015 r. Otwierając siódmą edycję „Myśliwskich Smaków”, Andrzej Nowicki – Starosta Piski podkreślił przede wszystkim zaangażowanie podmiotów oraz instytucji w przygotowanie tego wydarzenia. To dzięki takim instytucjom jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwom: Pisz, Maskulińskie, Drygały, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Główny i Zarząd Okręgowy w Suwałkach oraz Kołom Łowieckim: Nr 1 „Puszcza”, „Dąbrowa”, WKŁ Nr 135 „Cyranka”, WKŁ Nr 306 „Jeleń”, „Zielony Krąg”, WKŁ Nr 160 „Trop”, WKŁ Nr 159 „Orzeł”, „Las” piskie wydarzenie z roku na rok staje się coraz okazalsze i przyciąga coraz więcej zwiedzających i uczestników. Na scenie rozbrzmiewały myśliwskie sygnały, na placu zagościły myśliwskie psy wspaniale scharakteryzowane przez Grażynę Ziętek, a następnie odbył się pokaz sokolnictwa. Równolegle z wydarzeniami na placu Daszyńskiego miały miejsce takie wydarzenia jak zawody wędkarskie, konkurs strzelecki i konkurs nalewek. Wielu zainteresowanych korzystało także z możliwości zwiedzenia wystawy trofeów myśliwskich. Zorganizowano liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak: ścianka wspinaczkowa, fotobudka, czy też przygotowane przez Polski Związek Łowiecki zabawy i konkursy tematyczne.

Myśliwskie Smaki odbyły się 16 sierpnia 2014 r. Głównym organizatorem imprezy była Lokalna Organizacja Turystyczna „Mazury Południowe”, pod Honorowym Patronatem Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Białymstoku. W organizację imprezy zaangażowały się: Nadleśnictwa Pisz, Maskulińskie i Drygały, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Suwałkach, Koła Łowieckie: Jeleń, Orzeł, Cyranka i Zielony Krąg, Urząd Miejski w Piszu, Starostwo Powiatowe w Piszu, Piski Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Piskiej. Tegoroczne Myśliwskie Smaki cieszyły się dużym zainteresowaniem, przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy oraz turyści. Publiczność miała okazję uczestniczyć w pokazie sokolników, na scenie pojawiły się drapieżne ptaki: jastrząb meksykański, sokół wędrowny oraz sowa. Właściciele psów myśliwskich zaprezentowali swoich podopiecznych: Wyżeł Niemiecki, Posokowiec Bawarski, Gończy Polski, Golden Retriever, Pokosowiec Hanowerski, Jamniki, Karelski Pies na niedźwiedzie. Cały pokaz prowadziła Pani kynolog – Grażyna Ziętek oraz Pani Monika Fuchs. Gościem była również Pani dr wet. Dorota Kibiłko, która omówiła problem adopcji psów. W trakcie imprezy odbył się pokaz gotowania myśliwskich specjałów. Można było degustować 3 rodzaje gulaszy przygotowane przez Panią Marię Ożgę (finalistkę programu Master Chef). Nadleśnictwo Pisz przeprowadziło aukcję obrazów z pleneru malarskiego „Pisz na płótnie”. Na rzece Pisa odbyły się zawody wędkarskie, a w parku przy Piskim Domu Kultury turniej strzelania z wiatrówki. Na placu można było zwiedzać stoiska wystawców z regionalnymi wyrobami ( wędliny, chleby, miody), stoiska z akcesoriami myśliwskimi i rękodziełem. Przygotowano specjalny blok edukacyjno – konkursowy dla dzieci i młodzieży podczas którego Pan Rolnik i Pani Marchewka prezentowali leśne skarby. Na stoiskach Nadleśnictw można było zobaczyć wystawę trofeów myśliwskich, filmy przyrodnicze oraz pokaz rozpoznawania grzybów. Dla aktywnych firma „Kolarz” zorganizowała wycieczkę rowerową na trasie Ruciane – Nida – Pisz. Oprawę muzyczną imprezy zapewniły zespoły Sygnalistów, a wieczorem zespół z Pisza NoBandits.

W sobotnie południe 17 sierpnia 2013 r. na Placu Daszyńskiego w Piszu rogi myśliwskie oznajmiły rozpoczęcie “Myśliwskich Smaków”. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców miasta i turystów odwiedzających Mazury – sympatyków lasu i kultury łowieckiej. W miejscowym domu kultury otwarta została wystawa łowiecka, a w sali kinowej odbył się pokaz filmów przyrodniczo – łowieckich.

Na placu przy stoiskach miejscowych Nadleśnictw oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Suwałkach i kół łowieckich gromadziły się dzieci i młodzież uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach ekologicznych z zaakcentowaniem jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pokazy psów myśliwskich, konkurs muzyki myśliwskiej oraz aukcja obrazów i rzeźb miejscowych twórców.

Ełkowisko

W niedzielę 15 września odbyła się IV edycja Festiwalu Łowieckiego EŁKOWISKO, połączonego w tym roku z Regionalnym Świętem Miodu. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Katedrze Świętego Wojciecha. Następnie w asyście orkiestry Straży Pożarnej, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz myśliwi, przeszli do Ełckiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Wśród zaproszonych osób mieliśmy zaszczyt gościć parlamentarzystów, władze samorządowe wszystkich szczebli oraz przedstawicieli organizacji łowieckich z Litwy i Stanów Zjednoczonych. Program festiwalu był niezwykle bogaty. Wszyscy odwiedzający mieli możliwość wysłuchania koncertu Zespołu Muzyki Myśliwskiej HUBERTUS z Kwidzynia oraz sygnałów myśliwskich odegranych przez Zespół Sygnalistów z Nadleśnictwa Ełk. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się pokazy psów myśliwskich, ptaków łowczych oraz wabienia zwierząt. Tajniki pracy leśników można było poznać na stoiskach Nadleśnictw Drygały, Ełk i Augustów, które dodatkowo przedstawiło pokaz pracy bartnika. Przedstawiciele Technikum Leśnego w Rucianem Nida zachęcali młodzież do podjęcia edukacji w zawodzie leśnika. Polski Związek Łowiecki przygotował stoisko edukacyjne oraz gry i konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Na pięknym terenie Centrum Edukacji Ekologicznej rozlokowała się rekordowa ilość wystawców rękodzieła, malarstwa, pszczelarzy i stoisk ze zdrową żywnością. Można było skosztować wyrobów z dziczyzny i wielu gatunków miodu. Uczestnicy Ełkowiska tradycyjnie okazali niezwykłą wrażliwość na potrzeby społeczne poprzez oddanie około 11 litrów krwi w ramach programu „Darz Bór, Dasz Krew” i zbiórkę pieniędzy na wyposażenie hospicjum „Niebieski Parasol”, za które zostanie zakupiony sprzęt do opieki nad pacjentami. Organizatorzy składają gorące podziękowania władzom samorządowym oraz wszystkim sympatykom łowiectwa za życzliwość i pomoc w organizacji IV Festynu Łowieckiego „EŁKOWISKO”.

Trzeci Festyn Łowiecki Ełkowisko zorganizowany został w niedzielę 16 września 2018 r. Zaproszeni goście, myśliwi z rodzinami i mieszkańcy Ełku rano uczestniczyli w Katedrze Św. Wojciecha w Ełku we Mszy Świętej po której za Orkiestrą Dętą przeszli ulicami Ełku do Centrum Edukacji Ekologicznej. Oficjalnego otwarcia Festynu dokonał Prezes Koła Łowieckiego Ryś w Ełku Kazimierz Raczyński, a Zespół Muzyki Myśliwskiej z Kwidzyna swoim koncertem rozpoczął bogaty program sceniczny Ełkowiska. Na placu w pięknej zielonej scenerii rozlokowały się stoiska rękodzieła artystycznego, akcesoriów myśliwskich i zdrowej żywności. Pod namiotami Polskiego Związku Łowieckiego, Nadleśnictwa Ełk i Drygały przygotowano konkursy i zabawy dla “najmłodszych”. Bardzo mile i ciekawie zaprezentowała się “młodzi leśnicy” uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy psów myśliwski i ptaków łowczych. Myśliwi i nie tylko oddali honorowo 11 litrów krwi w ramach ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa pod hasłem Darz Bór – Dasz Krew, a ratownicy medyczni udzielali rad praktycznych o udzielaniu pierwszej pomocy. Można było też przebadać wzrok, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Przez cały czas wolontariusze zbierali do puszki datki na szczytny cel – wyposażenie miejscowego hospicjum “Niebieski Parasol”.

W dniu 9 września już po raz drugi u Centrum Edukacji w Ełku, Ełccy leśnicy i myśliwi zorganizowali Festyn Łowiecki Ełkowisko. Program imprezy był bogaty i zróżnicowany, poczynając od atrakcyjnie przygotowanych stoisk z edukacją przyrodniczą dla najmłodszych mieszkańców miasta, warsztaty rękodzieła artystycznego, pokaz kulinarny Wojciecha Charewicza i kiermasz zdrowej żywności, pokaz psów myśliwskich i sokołów. W pomieszczeniach Centrum Edukacji można było obejrzeć wystawę łowiecką i fotografii przyrodniczej. Wśród licznie odwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej byli również żołnierze amerykańscy i rumuńscy stacjonujący w pobliskim Orzyszu. Na Ełckiej strzelnicy myśliwskiej odbywały się też zawody w strzelaniach myśliwskich o „Laur Św. Huberta”

 

Inne

Podobnie jak w latach poprzednich w pierwszą niedziele po 3 listopada leśnicy i myśliwi świętowali a mieszkańcy Gib uczestniczyli we Mszy Świętej odpustowej ku czci Św. Huberta w miejscowym kościele parafialnym p.w. Św. Anny. Mszę odprawił i homilie wygłosił ks. proboszcz. W homilii podkreślił jak ważna rolę spełniają leśnicy i myśliwi poprzez swoją pracę, działalność i zaangażowanie w utrzymaniu na właściwym poziomie zasobów naturalnych jakim jest las i żyjąca w nim zwierzyna. Złożył podziękowanie Nadleśnictwu Pomorze i Głęboki Bród oraz kołom łowieckim, w tym miejscowym Słonka i Łoś w Sejnach ale też kołom zamiejscowym tj. Gon z Warszawy i Knieja z Białegostoku za pomoc w zorganizowaniu tego Hubertusa i złożone dary i ofiary.

Po Mszy Świętej wszyscy zostali zaproszeni przez nadleśniczego Grzegorza Myszczyńskiego I Tomasza Gałęzia na wspólne biesiadowanie w leśnym uroczysku „Na szkółce”. Można było posmakować dziczyzny z rożna i tradycyjnego bigosu , posłuchać sygnalistów myśliwskich oraz obejrzeć sokoły i sowy na specjalnie przygotowanym pokazie przez myśliwych sokolników. Na stoiskach Nadleśnictw i Kół łowieckich wyeksponowano literaturę leśna i łowiecką, materiały promocyjne i edukacyjne, fotografię przyrodniczą i trofea łowieckie. Wspólne biesiadowanie Hubertowskie leśników i myśliwych jak co roku odbyło się z licznie przybyłymi mieszkańcami Gib i okolic.

Na koniec tegorocznego karnawału w ostatnią sobotę 18 lutego spotkali suwalscy myśliwi i zaproszeni goście – łącznie 200 osób bawiło się na balu myśliwskim w Suwałkach. Współorganizatorami imprezy były polujące Diany z suwalskiego Klubu. Życzenia udanego balu suwalskim myśliwym i wszystkim uczestnikom balu przekazał Jarosław Zieliński V-ce Minister Spraw Wewnętrznych.

Z inicjatywy suwalskich myśliwych po raz pierwszy w Suwałkach na zakończenie tegorocznego karnawału, 2 lutego 2013 r. w roku Jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego zorganizowano Bal Myśliwski, na którym bawili się nie tylko myśliwi, ale też zaproszeni goście – sympatycy Łowiectwa, architekci, prawnicy – łącznie ponad 200 osób. Uczestników balu przywitał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Józef Bućwiński w towarzystwie Janiny Ząbkiewicz z Koła Łowieckiego “Szelment” w Suwałkach, a życzenia jubileuszowe przekazał Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Chuchnowski. Po części oficjalnej donośnie zabrzmiały rogi myśliwskie w wykonaniu Zespołu Muzyki Myśliwskiej “Hubertus” z Kwidzynia. W uwadze i skupieniu wysłuchano pięknej muzyki myśliwskiej. Po tym niecodziennym koncercie rozpoczęła się wspólna zabawa. Do tańca przygrywały na przemian dwa zespoły muzyczne, stąd zarówno muzyka jak i repertuar był bardzo różnorodny i każdy mógł wybrać coś dla siebie. Biesiadnicy zasiedli na jednej, dużej pięknie wystrojonej sali. Na przybranych gałązkami świerka i jałowca stołach ze srebrnych kandelabrów jarzyło się światło świec, a przed każdą parą widniały specjalnie przygotowane wizytówki z cytatem z pieśni myśliwskiej opery Władysława Żeleńskiego “Goplana”:

“Nam boru mieszkańcy, Nam orły za wzór!
Przez puszczę, ostępy i lasy,
Nam orły do lotu użyczą swych piór,
Na trudy, na łowy, zapasy!”

Przed północą nie mogło zabraknąć pieczonych dzików, które wjechały, przy miłym zaskoczeniu dla wielu, na salę balową. Wtedy ponownie popłynęła muzyka z rogów myśliwskich. To wszystko tworzyło niepowtarzalny nastrój wielkiego karnawałowego balu. Nad ranem, większość uczestników opuszczało gościnne progi Centrum Bankietowego “Astoria” w Suwałkach, którego właścicielem jest nasz kolega i myśliwy Mariusz Łanczkowski, a o tym, że był to wyjątkowy bal świadczy deklaracja wielu jego uczestników spotkania się w tym samym miejscu za rok.

Już od kilku lat, w pierwszej połowie listopada w Gibach na skraju Puszczy Augustowskiej spotykają się leśnicy i myśliwi oraz miejscowa ludność by wspólnie świętować Hubertusa. Tegoroczne uroczystości odbyły się 7 listopada, w niedzielę. Leśnicy i myśliwi złożyli wieńce pod krzyżem upamiętniającym ofiary Obławy Augustowskiej. Uroczystą Mszę Świętą odpustową w Kościele p.w. Świętej Anny koncelebrował proboszcz miejscowej parafii , ks. Jacek Brzózka. W wygłoszonej homilii podkreślił wagę pracy leśników i ludzi pracujących w lesie oraz zasługi myśliwych dbających o zwierzynę, ochronę łowisk, kultywowanie tradycji.

Po Mszy Świętej na leśnej polanie odbyła się wspólna biesiada dla wszystkich, w tym wielu mieszkańców Gib i okolic. Tym razem można było obejrzeć wystawę łowiecką na której wyeksponowano trofea łowieckie, spreparowane zwierzęta, fotografię przyrodniczą, medale znaczki, literaturę łowiecką oraz akcesoria. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Oddzielne ekspozycje przygotowało Koło Łowieckie Łoś i Słonka w Sejnach. Chętni mogli posmakować dziczyzny z rożna i tradycyjnego bigosu a w przerwie posłuchać sygnalistów myśliwskich w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Organizatorem tego Hubertusa było Koło Łowieckie Łoś i Słonka w Sejnach oraz Nadleśnictwo Pomorze, Głęboki Bród oraz Płaska. Ze strony Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych uczestniczył Marek Masłowski – z-ca dyrektora RDLP w Białymstoku, z Zarządu Okręgowego PZŁ w Suwałkach Jan Goździewski – Łowczy Okręgowy.

Materiał video dzięki rzyczliwości Radia 5 w Suwałkach – www.radio5.com.pl

Uroczystości Św. Huberta w Gibach obchodzone są od kilku już lat w Dniu Święta Niepodległości. Tegoroczne świętowanie rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną w Kościele p.w. Św. Anny o godzi. 11.00 w Gibach z udziałem myśliwych, leśników, miejscowej ludności, przedstawicieli władz samorządowych i pocztów sztandarowych PZŁ i Straży Pożarnej. Po Mszy Świętej wszyscy jej uczestnicy przeszli na wzgórze pod Krzyż-pomnik upamiętniający ofiary “obławy augustowskiej” dokonanej przez NKWD wspólnie z UB i MO i I Praski Pułk LWP w lipcu 1945r. Do dnia dzisiejszego nie są znane losy ok. 600 osób wywiezionych na wschód z tego 109 to mieszkańcy gminy Giby. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego delegacje myśliwych i leśników złożyły wiązanki kwiatów. W tegorocznych uroczystościach zarówno w czasie koncelebracji Mszy Świętej jak i przy Krzyżu-pomniku rozbrzmiewały sygnały i piękna muzyka myśliwska w wykonaniu kilkunasto-osobowego zepołu sygnalistów myśliwskich przybyłych z dalekiego Szwarcwaldu – Niemcy.